Bulut Ferit Nazlı

                                                                                                                         Yazar: Sinem ÖZCAN

Geçen haftaki dramı ve romantizmi çok yüksek bölümden sonra bu hafta için daha soft bir bölüm bekliyordum. Nitekim de pek yanılmamışım. Bir önceki bölümün artçısı ama pek yeni açılımı olmayan bir devam ve geçiş bölümü izledik. Gerçi bundan da şikâyetçi değilim. Duyguyu ve heyecanı hızla tüketmemek gerek diye düşünüyorum.

Bulut’un velayetini kaybeden Ferit’in yenilgiyi kabullenmeyip yeni bir hamle yapacağına dair bir umudum vardı ama anlaşılan Ferit Aslan’ın yeni hamleleri ve planları Bulut’u almak üzerine değil Demet ve Hakan’ı şirketten uzaklaştırmak üzere olacakmış. Tuhaf… Ben onun yapısındaki bir adamın bu kadar çabuk, olana razı olmasını ve kabullenmesini beklemiyordum açıkçası.

Demet ve Hakan amaçlarına ulaşınca ilk işleri, şirkette varlıklarını hissettirip rahatsızlık vermek olacaktı, elbette. Yalnız orada anlamadığım ve bana bir türlü mantıklı gelmeyen bir nokta var. Bulut’un velayeti Demet’e verildi, değil mi? Yani vasi Demet… Bu durumda hisseler de Demet’in kontrolünde demektir. İyi de yönetim kurulu toplantısına Hakan neden girdi? Hadi o girmek isteyecektir elbette ama Ferit, niye bu basit gerçeği hatırlatıp onun toplantıya katılımını engellemedi ki? Tamam, Ferit toplantıyı büyük ustalıkla idare etti ve onların şov yapmalarına olanak sağlamadı ama ben mi fazla mantık arıyorum yoksa bazı detaylar, “Bu da böyle oluversin; biz yaptık oldu!” düşüncesiyle mi yazılıyor?

Demet ve Hakan demişken bir itirafta bulunacağım. Kendimden fena hâlde utanıyorum ama ilk kez bir erkeğin karısını aldatmasını istedim. Demet’in içten pazarlıklı, kendinden başka kimseyi sevmeyen; Asuman’ın bir beden büyüğü hâli ne kadar sinirimi bozuyorsa Hakan’ı da giderek o kadar sever oldum. Onun Demet’e aşkına da Deniz’e duygularını itiraf etmesinden çok önce inanmıştım. Demet, o aşkı hak ediyor mu? Hayır! Ne var ki gönül bu işte, nereye konacağı belli olmuyor. Yalnız dadının Hakan’a ilgisinin boşuna verilmediğini ve ilerleyen dönemlerde hele de bu hamilelik konusu Demet ve Hakan arasında büyük sorun yarattığında Melis’in bir şansı olacağını düşünmüyor değilim. En başından beri bu dizinin asıl kaybedeni, Demet olacak gibi geliyor bana. Bu arada söylemezsem çatlarım: Oldum olası “Her kadın anne olmamalı” ilkesine inandım ve Demet, kesinlikle anne olmaması gereken kategoriden… Umarım o bebeği aldırır da Hakan’la aralarındaki kıyamet tam bu yüzden kopar.

Bu bölümün en beğendiğim sahnelerinden biri Bulut’la Hakan’ın “zombi” konuşması oldu. Hakan’ı giderek daha çok seviyorum ve ben, onu galiba en çok Bulut’la seviyorum. Onunlayken “gerçek” yüzü ortaya çıkıyor, içindeki küçük çocuğu görmemize izin veriyor. Hele Necip Memili’nin Yeşilçam dublajına ve o sahnedeki duygusuna apayrı bayıldım. Bazı oyuncular benim için hangi rolü oynarlarsa oynasınlar hep kafamda bir karakterle özdeşleşirler. Galiba Necip Memili’yi de bundan böyle hangi rolde izlersem izleyeyim o benim için hep “Hakan Önder” olacak.

Gelelim Nazlı ve Ferit arasındaki gelişmelere… Yaşananlardan Nazlı’nın panikleyip kaçacağı ve kendini alabildiğine geri çekmek isteyeceği belliydi. Nazlı cephesinden bakınca çok da haklı… Ferit’ten sakladığı hayati bir sır varken, onu da geçtim olup bitenin Ferit için anlamını çözememişken, sarhoşken yaşananları oturup sakin sakin konuşmasını bekleyemezdik.

Ferit, her ne kadar Engin’e kafasının karışık olduğunu söylese de hâlinden anladığımız kadarıyla yüreğinin sesini dinlemeye ve onun götürdüğü yere gitmeye karar vermiş gibi görünüyor. Ancak açıkçası benim kafamda soru işaretleri yok değil. Ne diyecek ki şu an için Nazlı’ya Ferit? Yaşananları oturup konuştular, tamam. Eeee? Henüz kendi zihninde durumu netleştirmiş değil, Nazlı’nın da karmakarışık olduğu belli. Bu noktada “Eh, madem öpüştük; bi de birlikte olmayı deneyelim.” tarzı bir yaklaşımın gelme ihtimali de yok, aşk itirafı dersen bence ona henüz vakit var. O hâlde?..  Valla cevabı bulamıyorum. Eh, vardır bir bildiği Ferit Aslan’ın, inşallah!

Deniz’in Nazlı’ya ilgisini Nazlı fark etmemekte dirense de Ferit, bütünüyle farkında. Ben başlarda Deniz’e duyduğu sorumluluk hissi, Nazlı konusunda kendini geri çekmeye yol açar mı, diye düşünmüştüm ama öyle olmayacağı belli oldu. Deniz için bile geri adım atmayacak. Deniz’se, Nazlı ve Ferit arasında olup bitenleri hissetmekle birlikte görmezden gelmeyi yeğliyor. Bir türlü kendi duygularını dile getirmeye cesaret edemediğinden de işi uzattıkça uzattı. İzlerken içimden “Aman Deniz, söyle ne söyleyeceksen; Nazlı ‘da ‘biz arkadaşız’ desin, biz de işimize bakalım!” demedim değil. Geçen hafta da yazmıştım gerçi ama bu bölüm iyice abarttığı için mi bilemiyorum Deniz’in melankolik âşık tavırlarından iyice daralmaya başladım.

Hakan’ın Deniz’e attığı zehirli ok, ilerleyen bölümlerde Deniz, Nazlı tarafından reddedildiğinde karşımıza gelecek gibi duruyor. Hakan, sevdiği kadını Ferit’e kaptırmadığını düşünse de Deniz’in kaptıracağı kesin ve o gün geldiğinde yüreğine yayılmış olan zehir Deniz’i yavaş yavaş Hakan’ın safına itecek gibi görünüyor. Açıkçası şu anki hâlindense “kötü” Deniz’i tercih ederim ben.

Kötülükten söz açınca Asumansız kapamak, olmaz. Nazlı bu defa da kardeşini karşısına alıp bütün iyi niyetiyle konuşmayı denedi. Asuman bana zerre samimi gelmediği için ne verdiği sözlere ne de pişmanlığına inandım. Gerçi böyle bir hamlenin Nazlı’yı izleyenlerin gözünde bir nebze akladığı için mantıklı olduğunu söyleyebilirim. Yine de söylemezsem içimde kalacak. Bence Asuman, dizideki işlevini büyük ölçüde yerine getirdi. İşleri karıştırdı, hayatları birbirine kattı ve şirkette işe başlayarak da asıl amacına erişti. Bu noktadan sonra Demet’in ajanı rolü, bana inandırıcı gelmiyor. (Asuman’ı arabaya alıp “söyle bakayım Ferit’le ablanın arasında ne var?” sorgulaması yapmak da nasıl bir amaca hizmet etti anlamış değilim.) Asuman’ın gerçekten değişip birdenbire “cici kız” olacağını da düşünmüyorum, olsa da inandırıcı değil. Bu durumda bana kalırsa onu epeyce bir geriye çekmenin vakti geldi de geçiyor. Hani iticiliğini de zirvede bıraksak ve onu mümkün olduğunca az görsek dileği taşıyorum.

İlk bölümden beri Alya’nın öyküde kilit bir konum üstleneceğini düşünmüştüm. Açıkçası ondan “kötü” bir kimlik çıkacağını da düşünmüyorum. Alya “kötü” olmak için fazla duygusal ve nahif çünkü. Bu bölüm aldığı biçimi çok sevdim. Deniz’i elde edemediği için kırgın, onun zaafının farkında ve onun Nazlı’dan umudunu kesmesini isteyen Alya benim için “oldu”. Nazlı’nın Ferit’e âşık olduğunu en iyi görenlerden biri de o. Bunu kullanıp Nazlı ile Ferit’i birbirine itecek ve Deniz’in gerçekleri görmesini sağlayacak muhtemelen. Final sahnesinde bunun en önemli adımını da attı. Aslında Deniz’i hâlâ sevdiğim için Nazlı tarafından reddedilmesindense Alya’nın çabasıyla durumu algılamasından yanayım ben ama anlaşılan Deniz elini ateşe sokmadan rahat edemeyecek.

Can Yaman oyunculuğunu konuşmaya bu hafta, bakışlardan değil başka bir detaydan başlayacağım: ses tonu… Nazlı ve Ferit, Bulut’u bulup uyanmasını salonda bekliyorlar, Ferit bir önceki geceyi konuşmakta kararlı ama Nazlı kaçıyor. Nazlı koltuğun köşesine sinmiş ve hiçbir şey hatırlamadığı iddiasında. O noktaya kadar her şeyi sakin sakin anlatan bir Ferit var, karşımızda. Nazlı “hatırlamıyorum” diye direttiğinde “Gel, birlikte hatırlayalım” önerisi geliyor Ferit’ten ve ses tonu öğrencisine sabırla yaklaşan bir öğretmen ifadesinde. Küçük bir duraklamanın ardından o kısa ve kesik cümleleri bambaşka bir tonlamayla seslendirmeye başlıyor. Az önceki hafif alaycı ton da gidiyor, didaktik tavır da… Buğulu ve çok etkileyici bir tonlama alıyor onların yerini. Her söylediği cümleyi Nazlı’nın aklına değil gönlüne gönderen bir konuşma tarzı…( Ferit konuştukça koltuğunda iyice köşeye sinen, giderek küçülen sevimli bir kedi yavrusuna dönen Özge Gürel’i de o sahnede ayrı sevdim.) Oturarak başka yardımcı unsur kullanmadan etkiyi yalnızca sesine yükleyerek ve konuşma hızını giderek artırarak Nazlı’nın gardını giderek zayıflattı. Özellikle bu tarz hareketsiz sahnelerde, sahne kontrolünü elde tutmak çok güç… O kontrolü korumak adına sesi ve konuşma ritmini kullanması çok hoş bir duygu yarattı.

Sevgili Can’ın oyunculuğunda en sevdiğim yanlardan biri duygu değişikliklerini çok iyi vermesi… Bulut’a sevgi dolu gözlerle bakarken bir anda Hakan’ı görünce yüzüne oturuveren öfkeye bayılıyorum mesela… Bu hafta bence o öfkenin en güzel yansımalarından biri vardı. Hakan’a bakarken kenetlenen dudakları, dudağının kenarındaki kontrol dışıymış gibi görünen seyirme ve bakışları, kendini tutmak için nasıl zorlandığını harika aktardı. Aynı özeni kıskançlık tepkilerinde de gördüm. Biri diğerine benzemeyen ve sanki refleksmiş, kontrolsüzce oluveriyormuş gibi duran mimikleri çok dikkatle yüzüne oturttuğunu düşünüyorum.

Bütün oyunculuk metotlarında temel unsur “gözlem” dir. Oyunculara hep “gözlem” yapmanın önemi vurgulanır. Çok kişisel fikrim “gözlem” yapmanın yani “görme”nin, akılla birleştiğinde özgünleştiği. Diğer türlüsü ancak “taklit” olabiliyor. Eğer gördüğünün, izlediğinin kendi bedeninde, karakterin kimliğinde nasıl duracağını hesaba katmamışsa oyuncu, o zaman ya yapıştırma mimikler görüyoruz ya da oturmamış bir karakter izliyoruz. Can Yaman’ın ufak detaylarla bu kadar ince uğraşmasını, gördüğünü karaktere işlemek olarak yorumluyorum. Can’a değil Ferit’e yakıştırıyor bakışları, mimikleri, konuşmayı. Ve ben her hafta onun bu defa Ferit’e neler kattığını görmeyi çok seviyorum, Dolunay’da.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir Yorum Yazarak Siz de Katkı Sağlayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Comments

 1. nbsami 23/08/2017

  iki haftadan sonra yayin saatinde seyredebildigim bir bolum oldu . son iki bolumdur keyife izliyorum. ama Nazli'nin o geceden anilari animsamamayi fazla zorladi. Ferit de beklemedigim bir sekilde sabirli. Tabii degisik olarak tam o noktaya geldiklerinde birileri sayesinde tamamlayamadilar. umarim bu sahneler bu bolumde kalir. Deniz de baymaya basladi. Nazli nin Asuman i anlayamadigi gibi Denizi de anlamak icin kendini zorlamasi gerekiyor gercekten B12 veya omega 3 destegi alsa iyi olacak. Vegan galiba kendisi...B vitamini eksikligi var. Demet niye bu kadar hamile olmayi istemedi. Hakan istemedigi icin mi Ferit icin mi? Asuman i da Ferit Nazli hakkinda sorgulamasi bence hala Ferit icin bir umudu oldugu icin mi? Fragman dan anlasilan Bulut onlarla gelecek bolumu de umarim yayin saatinde seyredebilirim...Suan keyifle izledigim tek dizi Dolunay...

  1. Sinem ÖZCAN 23/08/2017

   Merhaba, Ben geçen haftadan hazırlamıştım kendimi,bu bölümün yavaş ve az eylemli geçeceğine. Galiba ondan pek şaşırmadım. Deniz konusunda tümüyle katılıyorum.Dozunu artırdılar işin ve en büyük korkum Deniz'i giderek itici yapacaklar. Umarım sona yaklaşmışızdır. Valla gönlümden geçen ne söyleyeyim mi? :) Deniz'le Alya arasında yaşanan sahnenin bir tür simetrisini görmek istiyorum ben (tamamen aynı olamaz zaten de) yani Deniz, nazlı'yı öpsün gözünü açtığında kendisi bulutların üstündeyken o öpücüğün Nazlı'yı hiç mi hiç etkilemediğini fark etsin. İşte ona bayılacağım. (Ben Alyacıyım kabul ediyorum) Nazlı'nın vegan olduğunu sanmıyorum ben ya, Alya'nın sarhoş olduğu gece parkta tavuk - pilav yemişti ya, bayıla bayıla... Demet birkaç bölüm önce çocuk istemedğini dile getirmişti zaten. Çocuğun kendi hayatını yok edeceğine inanıyor sanırım ve henüz tam anlayamasak da Ferit'le ilgili planları var. Dolayısıyla bence çocuğu aldırmanın yolunu arayacaktır bu Hakan'la aralarına dev bir uçurum sokar diye umuyorum. Yeni bölüme kadar çok iyi bak kendine. Sevgiler

   1. nbsami 24/08/2017

    Ay Demet in ne hayati varmis. sevimsiz kadin onun derdi Ferit kesinlikle... Alya bu dizide ne istedigini bilen tek kadin karakter... Nazli karakteri Asuman ve Ferit karsisinda hicbir sekilde duramayan bir karakter oldu senaristlerin bunu duzeltmesini bekliyorum. Bugun sizinde okudugunu bildigim twitterdaki beklenen kral hesabinda yazilan yorumlara katiliyorum. Ama her hafta da merakla bekliyorum. Nazli umarim toparlar kendini...

    1. Sinem ÖZCAN 24/08/2017

     Merhaba, Şimdi biraz düşününce ilk 8 bölümde Ferit karakterinin derinine inmeye başladılar. Yani o tiplemeden çıkıp karakter oldu. Aynı şeyi Hakan ve Deniz için de yaptıklarını düşünüyorum. Alya da karakterleşme yolunda ilerliyor ne var ki Nazlı "tip" olarak kaldı. Derinleştirilmedi. Bence en mühim sorun buradan kaynaklanıyor. Nazlı'nın karakterini oluşturan temel noktalar dışında bir şey bilmiyoruz ve daha mühimi bu özelliklerin nedenleri vurgulanmıyor. O iyi niyetli, çalışkan, güçlü, sevimli ve dürüst bir kız olarak duruyor. İç dünyasına neredeyse hiç değinilmiyor, Asuman'la ferit'le ve genel olarak insanlarla mücadelesinin onun için anlamına dokunulmuyor. Bu da Nazlı'yı iki boyutlu yapıyor. Bence acilen Nazlı üzerinde çalışılması lazım. Beklenen Kral'ın özellikle velayet ve evlilik konusundaki fikirlerini tamamen paylaşıyorum, çok haklı ve artık bunu söylememiz gerekiyor çünkü yüksek sezona girmez üzereyiz ve çok ciddi rakipler var gerek geçen sezondan devam eden gerekse yeni başlayacak diziler yaz sezonu gibi olmaz. Rüya karşısında reyting başarısı çok da önemli değil EDHO gelince işler ne olacak onu düşünmek lazım. Kendinize çok iyi bakın. Sevgiler

 2. sofi 24/08/2017

  Hi! I enjoy your commentary! I watch each episode twice. Once on the day it airs, using a lot of imagination because I don't know Turkish :) and then a week later when English subtitles are available. And now I am going to add reading your commentaries as part of my 'Dolunay' watching ritual! :) I like the way you analyze Can Yaman's acting because like you, I like him ALOT! What I learned from this episode is the writers are trying to awaken Deniz from his denial. Deep inside he knows that Ferit and Nazli have feeling for each other. He noticed it first on the second episode when Ferit told Nazli not to drink much in a caring way and later when Nazli took a moment to watch Ferit walk away. Episode 6 and 7 had plenty of moments for Deniz to notice the bond between Ferit and Nazli. But he clearly realized it when he walk in and saw Ferit, Nazli and Bulut sitting together at the porch. You can tell that his heart sank to his stomach at that moment! ( Great acting! ). The question is, will he accept how beautiful Ferit, Nazli and Bulut can be as a 'family' and give up pursuing Nazli or will he be too selfish??

  1. Sinem ÖZCAN 24/08/2017

   Hey, Sofi I am really glad that you could read my critic and more important than this one is, your precious liking and comment. Can, is my fovourite in Turkish actors. He is the most talented in my perspective. I admire his acting. I suppose Deniz will cause much more problems in future, unfortunately. We wil all wait and see. Take care. With love.

 3. asli 28/08/2017

  Merhaba... uzun zamandır ilk defa tam bölüm izledim :)... Koşarak buraya gelecektim ki araya wifisiz günler girdi. Ferit de öpücüğü hatırlamaz, bir an olur aydınlanma yaşar demiştim. Ama adamda B12 full.. Alkol bile hafızaya etkisini göstermemiş. Bilemedin Aslı bilemediiiin... Hakan'ı grileştirme çabası nedir anlamıyorum. Bu adam KATİL yahu!... Madem duygusal yönünü de gösterecektin o zaman bırak Bulut'u anne ve babasından ayıran basit bir trafik kazası olarak kalsaydı. Bu hamleyi hiç sevmedim sevgili senarist. Bana göre bir karakterin temel rengi başından bellidir. Siyah yada beyaz net olmayabilir ama gitgeller de önceden hissettirilir. 8. bölümde değil. Hakan ile Deniz'in ortak noktaları çok büyük. Sevdikleri kadını aynı adama kaptırmışlar. Bu güç birlikteliğinden ne çatışmalar çıkar tey tey tey... Nazlı'nın boynuna bağladığı fularara gıcık oluyorum ama stylist ne yapsın, Özge Gürel'in boyun uzunluğu neredeyse benim alt bacağımınki kadar.... :) Sen romantik Deniz'i sevmiyorum demişsin ama ben seviyorum galiba <3 <3 <3... kopkoyu NAzFerci olamayacağım korkarım... Fragman çıktı mı yahu? Yarın bölüm günü gram merak etmemişim.

  1. Sinem ÖZCAN 28/08/2017

   Aman da aman kimler gelmiş, hoş gelmiş :) iyi ki de gelmiş zira çok önemli bir şeyi fark etmemi sağladın, Aslı. Ben Necip Memili oyunculuğunun etkisine kaptırmışım kendimi ve giderek onu sevmeye, insan yanını görmeye başlamışım ama onun "katil" olduğu gerçeğini hafızamdan silivermişim. Sen yazınca tam anlamıyla irkildim ve kendime geldim. Evet, çok haklısın. Hakan'ı masumlaştırma çabalarına ben bile kapıldıysam durum vahim... Bu ciddi bir yanlış üstelik. Hakan'ı "katil" yapmadan önce iki kere düşünmeleri gerekiyordu yazanların. Deniz'i başta çok sevdim, yine de birey olarak seviyorum ama gel gör ki Deniz, benim erkek olarak asla katlanabileceğim bir tip değil. Sevmem ben bu kadar duygusal, melankolik, yapış yapış adam. Nazlı gibi güçlü ve ne istediğini bilen bir kadınla da hiç yakıştırmıyorum. Deniz'in güçlü bir kadına ihtiyacı var ama Nazlı'nın Deniz gibi bir adama ihtiyacı yok. Deniz ona ancak yük olur. İşin yoksa adamın duygusal bunalımlarına ilaç ol (ayyyy hiç gelemem). Ferit, giderek derinleşen ve derinleştikçe de daha sevilesi bir erkek. Ferit'in yanında duracak (arkasında ya da önünde değil tam yanında) bir kadına gereksinimi var bana kalırsa Nazlı'nın da kendi ihtiyaçları ve sevgisiyle onu boğmayacak bir adama... Bu sebeple ben onların tencere kapak olduğuna inanıyorum :) (Yooo, Ferit'i kayırıyor muyum? Aslaaaa :))))) ) Fragman çıktı canım. Dolunay resmi sayfasında var. Seni sık sık buralarda görmek dileğiyle. Çoık iyi bak kendine. Sevgiler