YAZAR: Şeyma BULUT

Sevmenin birçok şeklini gördüm. Hiç görmediğimse temas etmeden olanı sanırım. Mümkün müdür böyle bir şey derken Ali Vefa ile tanıştım. Ben, dokunmadan sevmenin ne olduğunu öğrendim Ali Vefa’dan. Hesapsız, beklentisiz. Sadece yürekle, hisle bir insan nasıl sevilir öğretti bana. Mesafelerin sevgiye engel olmadığını bilirdim ama yanında olan birine kalbinle dokunarak ruhunla hissederek sevmenin güzelliği başkaymış, öğrendim. Unuttuğum bu duyguları hatırlatıyor bana bu nahif adam. İşin daha da güzel yanı ne biliyor musunuz? Bir de bunu kalbine aldığı herkese bulaştırıyor Ali. Daha ne olsun? İşte, bu bir mucize.

Ali Vefa Baloya geldiİlk bölümden bu yana onun mucizeler yaratmasını, dokunduğu her hayatı güzelleştirmesini izliyorum keyifle. İnsanları bir şekilde değiştirirken aynı zamanda da kendisi de gelişiyor. Bir zamanlar tüm hayatı kitaplar, sınırlar ve mesleği olan bir çocuk; arkadaşlığın, aile olmanın, önemsenmenin güzelliğini yaşadı. Hayat ondan aldıklarını teker teker bir şekilde geri veriyor. Yalnızken birden kocaman bir kalabalığın içine daldı. Önceleri bundan hoşnut olmasa da alıştı. Uyum sağlarken de “Yapamaz, onun yapısına uygun değil!” denilen her şeyi de yapıyor. Kalbi bir kız için çarpıyor, tek başına adımlar atabiliyor ve bir zamanlar kaybettiği her şeyi geri alıyor. Hep derim, evrenin çalışma tarzı farklıdır diye. ‘İnsanlar beni sevmez’ diyen bir çocuk ailesinden görmediği sevgiyi görmeye başladı.
Şüphesiz ki o bu evrimi tek başına geçirmedi. Kendisi çabalıyor elbette ama o çabalarken onun yanında olan insanlar var : Adil Hoca, Nazlı ve Ferman. Nazlı varlığıyla Ali’yi yalnızlığından çekti, aldı. Adil Hoca hep yanındaydı ama onun babacan tavrı objektif bir eğitmen olmanın önüne geçiyor maalesef. Nazlı ise Ali’nin hiç tatmadığı, varlığını bile bilmediği duyguları öğretiyor ona.

Nazlı AliNazlı, belki de Ali’den sonra hikâyedeki en iyi kalpli insan. Fazla önemsiyor, düşünüyor ve başkalarının mutluluğu onunkinden önce geliveriyor bir anda. Bunlar için savaşırken de bazen sınırları alt üst ediyor maalesef. Son iki bölümde çizgiyi hem Ferman’a, hem de Beliz’e karşı oldukça aştı. Tamamen iyi niyetinden yaptığını biliyorum elbette ama biraz durması da lazım. Zira insanların özel alanlarını sürekli ihlal etmeye devam ederse iyilikten çok kötülüğe sebep olacak. Beliz’e  ‘Ferman hocayla aramızda bir şey yok’ konuşmasını yapmasa baloda Ferman’ın onun yanında olmasını yanlış anlar mıydı Beliz? Aklına bile gelmezdi belki, Ferman’ın yanına gidiverirdi ve ilişkilerini kurtarırdı. İyilik yapmak konusunda bazı çizgilerin olduğunu düşünürüm ben. Biri size uzak dur diyorsa, karışma diyorsa, yardım istemiyorsa etmemek lazım bence. O aradaki ince çizgi kaçtığında iyilik kötülüğe dönüşebilir. Hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunu artık anlaması ve kendini kontrol etmesi gerekiyor diye düşünüyorum açıkçası. Mevcut vaziyette, Ali’ye karşı hisleri de böyle değişirken kaldıramayacağı durumların içinde kalması işten bile değil. Ferman’a hayran, seviyor eyvallah da biraz geride kal be kızım, demekten de kendimi alamıyorum.

Ferman Beliz ayrıldıFerman Eryiğiyit, Berhayat Hastanesinin muhteşem doktoru. Öğrencilerine iyi bir hoca, iyi bir insan ancak üzülerek söylemem lazım ki berbat bir sevgili. Beliz’le ayrıldılar bana kalırsa kötü de olmadı zira ikisinin de ilişki yaşamayı bildiğini sanmıyorum. Bugüne kadar Beliz, hastane ve sevdiği adam arasında ne zaman kalsa tercihini işinden yana kullandı. Sonra bir şekilde yalnız kalmak istemediğini fark etti ve hayatının sonuna kadar birlikte olma garantisi istedi. Ferman’sa Nazlı’yı kurtarmak için “Hastaneye iftira at” diyecek kadar önemsemedi Beliz’i. Arkadaş, bu nasıl ilişki demeden duramadım. Onlarınki bana göre tamamen hastalık seviyesinde ve aşkla, alışkanlıkla alakası da yok gibi duruyor. Adını koyamıyorum ama orada çok sağlıksız bir durum var. Bir de içimde kalmasın eğitimli, kariyerli ve bir yerlere gelmiş bir kadın neden kendini bir erkeğe teslim etmek ister ki? Bu konuya aşırı sinirlendim. Yol arkadaşı arar, anlarım da bunu anlamadım bir türlü. Ferman’sa Ali’ye verdiği sözleri sevdiği kadına vermeyecek kadar sığ davrandı. Tamam kimse ömürlük söz veremez ama yanındayım, seninleyim demek de zor olmamalıydı diye düşünüyorum.

Beliz’e bir söz verip ellerini tutamadı ama Ali’ye ihtiyacı olan sevgiyi verdi. İlk günden bu yana Ali, hayal kırıklığına uğramasın diye onu uzak tutmaya çalışırken asıl düşlerini elinden alacak şeyin cerrah olamaması olduğunu anlayıp ‘Senin yanındayım’ deyince dünya bir kaç dakikalığına çok güzel bir yere dönüştü. Bu iki adam en sevdikleriyle sınanmış. Kader, onları bir araya getirmiş. Ali’nin cerrah olma yolunda yanında artık bir abisi var. Onun gibi farklı bir insanın ihtiyaç duyduğu desteği ilk günden kalbine koyduğu, hayran olduğu birinden almasıyla çok daha güçlü olacağını düşünüyordum ve öyle de oldu.

Mucize Doktor ‘da bu hafta da çok farklı hikâyelere tanık oldum. Bir yanda dokunmadan sevmenin en güzel örneğini görürken diğer yandan da sevdiklerine dokunmak için çok riskli bir ameliyatı göze alan bir kızla tanıştık. Sevginin her hâlini böyle nahif anlatılan bir diziyi sevmeyelim de taşa mı dönelim yani? En sevdiğim şeyse Ali’nin bu olayın içindeki konumu oldu. Önceleri bir durumu algılayamadığı zaman dilini tutamayıp patır patır dökülen çocuk, karnında atan kalbi yüzünden kimseye dokunamayan Gül’e moral oldu, güç verdi. İnsanlarla iletişimdeki sorunlarını her geçen gün çözen Ali Vefa, yine kocaman bir adım atarak yüzümü güldürdü. Onu izlerken her zaman mutlu oluyorum ben, sebepsiz bir huzura kavuşuyorum. Çünkü 15 haftadır bir insanın herkese umut olduğunu görmenin keyfi paha biçilemez. Umut vermek değil bahsettiğim, sadece varlığıyla umut olmak. Bu herkesin yapacağı bir şey değil. Onun bu yapabildiklerini görünce de kendime şunu diyorum “Eğer istersen zor diye bir şey yok, imkansız sadece zaman alır.”

Alinin gözyaşlarıBölümün final sahnesinde birçok duyguyu aynı anda yaşadım. Öfke, şefkat, üzüntü ve mutluluk. Hastanenin sözüm ona bağış gecesinde Kıvılcım sahneye çıkana kadar her şey çok güzeldi. Ali yine büyük bir adım atmış, insanların arasına karışmış ve Nazlı’sının yanında çok mutluydu. O çakma sarı,  sahneye çıkana kadar. Ali gibi farklı insanların istediği tek şey hepimiz kadar sıradan ve eşit olmak diye düşünüyorum. Abartılı hareketler onları yaralayabiliyor, nitekim öyle de oldu. Sanki maskotmuş gibi üç kuruş fazla bağış toplamak adına Ali’yi insanların önüne atan Kıvılcım’ı öldürebilirdim. Keşke yaptığı bununla kalsaydı… Bir de çocuğa cerrahlığını elinden alırım diye tehdit ederek ona resmen psikolojik şiddet uyguladı. Tam burada delirmek üzereydim ki Ali’nin “Bana yardım et, abi!” yakarışının ardından Ferman’ın koşarak gelmesi içimde kelebekler uçuşturdu. Onun yardım çağrısı yerine ulaştı ve “abi”siyle birlikte olmaz denileni başardılar. Buradan benim çıkardığım sonuç Ali bir daha yalnız kalmayacak. Çocukluğunda kaybettiği o güç yeniden onunla ve daha muhteşem bir şey olamaz bence.

Bir de söylemeden geçemeyeceğim. Ali ve Nazlı’nın dokunmadan dans etmesi muazzam bir olaydı. Her anına âşık oldum, defalarca izledim ve gözyaşlarıma hâkim olamadım. Kalplerinde zerrece kötülük görmediğim iki ruhun bütün yürekleriyle dans ettiğini görmenin hissini anlatacak kelime bulamıyorum. Yazanın, oynayanın yüreklerine sağlık.

Mucize Doktor yine kalbime dokundu, haftanın tüm yorgunluğunu ve olumsuzluğunu benden alıverdi. Teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca Doktor Ela hamlesi de çok güzeldi. Özlediğim bir kadını, çok sevdiğim bir işin içinde görmek mutlu etti.

Bitirmeden önce; eminim ki hepiniz, sevgili Yeliz’in yorumunu bekliyordunuz. Sevgili dostum Yeliz, sağlık sorunlarından dolayı bir süre bizimle olamayacak. Onun yokluğunu mümkün olmasa da biraz olsun doldurabildiysem ne mutlu bana.

Yazan, yöneten, oynayan ve kamera arkasında büyük emekler veren tüm ekibin yüreğine sağlık. Yazıma Oğuz Atay’ın bu güzel sözleriyle son veriyorum. Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın ve mucizelere inanmaktan asla vazgeçmeyin.

Beni anlamalısın!

Çünkü ben kitap değilim

Çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz.

Yaşarken anlaşılmaya mecburum.

Benzer Yazılar

Bir Yorum Yazarak Siz de Katkı Sağlayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.